Obrněnce pro Ukrajinu putovaly i přes Znojmo

(Foto: Excalibur Army a nocy_boa) Česká republika jako první začala Ukrajině bránící se ruské invazi zasílat i těžkou bojovou techniku. Přestože to oficiálně přiznala až minulý týden, všímavý čtenáři nás upozornili na to, že se na znojemském nádraží objevily vagóny s tanky určenými patrně pro Ukrajinu již téměř před čtrnácti dny.


Z přiložených nejasných obrázků je zřejmé, že se nejedná o tanky, ale o bojová vozidla pěchoty, patrně PbV 501. Protože základní vojenská služba už u nás byla zrušena před drahně lety a ne každý se dnes i v té nejzákladnější vojenské terminologii vyzná, vysvětleme si pro jistotu, jaký je rozdíl mezi tankem a bojovým vozidlem pěchoty často také nazývaným obrněný transportér. Vizuálně si skutečně oba stroje mohou být podobné. Oba jsou panceřované, mohou mít pásy a střeleckou věž s dělem. Transportér bude toto vše mít ale v menších rozměrech. Tedy slabší panceřování, menší věž s dělem menší ráže a zpravidla také užší pásy, případně místo nich gumová kola. Kola může mít i tank, ale takových je opravdu zanedbatelné procento.


Hlavním rozdílem mezi tanky a bojovými vozidly pěchoty je ale jejich účel. Zatímco primární funkcí tanku je ničení živé síly nepřítele, jeho opevněných postů, jiných tanků či dalších vozidel a dalších cílů, bojové vozidlo pěchoty je určeno hlavně jako dopravní prostředek, kterým se mají vojáci relativně bezpečně dostat na místo určení. Dělo, kulomet či další výzbroj, kterou mohou být například i protitankové řízené střely, slouží primárně k ochraně vozidla a jeho osádky. Tu kromě velitele, řidiče a střelce tvoří družstvo (v případě původního. BVP 1 osm mužů, u modifikovaného PbV 501 šest mužů), jehož účelem je na vhodném místě transportér opustit a plnit zadaný úkol. Naopak osádka tanku svůj stroj opouští až v případě, kdy pro ni boj skončil, pokud má to štěstí, že ho přežila.
Nyní zpět ke konkrétním strojům na znojemském nádraží. S největší pravděpodobností se jednalo o bojová vozidla PbV 501, která mají zajímavou historii.


Celý článek najdete v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.

REKLAMA