(Foto: Jmk) Mezi dvanáct favoritů, kteří se zapojili do třetího ročníku soutěže „Cena za krajinu“ bojující proti suchu na jihu Moravy, patří i dva ze Znojemska. Je to „Biocentrum za kostelem v Běhařovicích“ a „Komplexní proměna krajiny ve Slupi“. Lidé je mohou podpořit v hlasování o „Cenu veřejnosti“. Dát jim hlas lze až do neděle 25. srpna na www.cenazakrajinu.cz. Vítěz obdrží 50 tisíc korun. K potvrzení hlasu stačí jen zadat e-mailovou adresu a poté jej odsouhlasit v e-mailu.
Odborná porota vybere jeden nejlepší v kategorii „Komplexní projekty“ a další tři realizovaná díla v kategorii „Jednotlivá opatření“. Jejich investoři, což jsou většinou města, obce, spolky, ale i zemědělci nebo soukromé osoby, obdrží finanční odměnu od 10 do 100 tisíc korun. Čísla z předchozích let potvrzují, že tůně, mokřady, lesy a další opatření proti suchu, dotačně podporovaná Jihomoravským krajem, mají smysl. „Jen vloni se na jihu Moravy do všech projektů na zadržení vody v krajině zapojilo na 128 obcí a celková výše podpory zde činila téměř 18 milionů korun. A jejich zájem stále roste,“ konstatoval hejtman Jan Grolich. Jeho náměstek Lukáš Dubec připomněl, že každý hlas je pro zúčastněné projekty mimořádným oceněním a motivuje ostatní k ochraně krajiny. Vyhlášení vítězů se uskuteční 4. září v Brně v areálu Otevřená zahrada.
Biocentrum za kostelem v Běhařovicích
Bylo významným útočištěm pro ptáky hnízdící v dutinách a další živočichy. Kvůli vymizení vodních ploch a napřímení koryta potoka Křepičky centrum začalo strádat výkyvy počasí, povodněmi a suchem. Obec se situaci rozhodla změnit a pustila se do revitalizace biocentra. Pro zvýšení biologické rozmanitosti a odolnosti krajiny nechala vybudovat soustavu mokřadů, malou vodní nádrž, revitalizovala potok a vysadila zeleň. Dnes biocentrum využívají k procházkám a sportu nejen běhařovičtí, ale i lidé z okolních vesnic. Myslivecký spolek zde pořádá akce pro děti, kde se učí o zvířatech, rostlinách a stromech.
Komplexní proměna krajiny ve Slupi
Ve Slupi se rozhodli pro rozsáhlý projekt, který zahrnuje nové větrolamy, vodní nádrž, tůně, meandry, cestu i biokoridory. Spolupráce mezi vedením obce, státem, krajem, místními i mysliveckým spolkem ukazuje, jak lze úspěšně spojit síly ke společnému cíli, k navrácení přírodní rovnováhy do krajiny dlouho zatěžované nešetrným zemědělstvím. Projekt rozdělil velké bloky polí do nových biokoridorů. V okolí potoka Daníž se tak daří lépe zadržovat vodu díky meandrujícímu korytu a velké nádrži se dvěma tůněmi. Nové travní pásy a větrolamy vytvořily nová útočiště pro mnoho druhů živočichů a rostlin. Zároveň se tím daří bránit erozi půdy.