Nevoga jako gamechanger v regionu. Nejen v přístupu ke studentům

Jak to vypadá na praxi v Nevoze? Žádné povinné odfajfkování to tedy rozhodně není. Ani když jde o pouhé dva týdny v rámci školního roku. Tady naopak dostanou studenti na starost důležitý projekt. Dostat se na praxi do Nevogy ale není samozřejmostí. Firma má jednak omezenou kapacitu, neboť studentům chce dát k dispozici mentora po celou dobu praxe, což je časově náročné, jednak dává přednost svým stipendistům, tzv. NevoStudentům, z Uhlárky (Střední škola technická Znojmo). „Chceme, aby si za ty dva týdny odnesli co možná nejvíce poznatků a dovedností,“ říká Petr Pokorný, prokurista společnosti. Tento přístup oceňuje i škola. „Praxe je pro elektrotechniky velmi důležitá a jsme moc rádi, že Nevoga poskytuje smysluplnou náplň všem našim žákům. Tyto zkušenosti si přenášejí dále směrem k maturitě a posléze do své budoucí profesní kariéry,“ dodává ředitel Uhlárky Jiří Vojtěch.


Aktuálně jsou v Nevoze na celoroční praxi dva studenti elektrikáři, stipendisti programu NevoStudent – Matěj a Jiří. Ti pomáhají elektrikářům s opravami výrobních technologií. To vše za běžného provozu, samozřejmě pod dohledem zkušeného elektrikáře. Došlo i na jejich zapojení do instalace nových datových kabelů pro vyhodnocování výrobních dat od vstřikovacích lisů. Z maturitního oboru Elektrotechnika právě svou povinnou praxi skončili další NevoStudenti, třeťáci Václav a Jan. Do Nevogy se koncem školního roku ale ještě vrátí. „Pro elektrotechniky jsme připravili projekt testovací stanice elektrohydraulických komponentů. Připravili jsme klukům schéma zapojení a oni v rámci své praxe osadili eletrorozvaděč. Aby u toho mohli být do samotného konce, přijdou Vašek a Honza ještě v červnu. Společně provedeme praktické vyzkoušení této stanice, případně úpravu a nastavení programu v řídícím PLC tak, aby kluci viděli jeho praktické využití tohoto pro nás důležitého zkušebního přístroje,“ vysvětluje Robert Zahradník, projektový manažer a vedoucí údržby.


Elektrotechnici, Adam a David (druháci), jsou na dvoutýdenní praxi právě teď. Ti se seznamují s provozem technologií zpracování plastů (extruze a vstřikování plastů), doprovázejí elektrikáře při konkrétních opravách, případně zprovozňování nových strojů a zařízení a koukají jim takříkajíc pod ruce. Příští rok i je určitě čeká v rámci praxe větší výzva. Aktivity Nevogy nejen na poli vzdělávání a spolupráce se středními a základními školami ocenil i jihomoravský hejtman Jan Grolich při své nedávné návštěvě Znojemska. Ve svém posledním podcastu „Jinej podcast“ se nechal slyšet, že „Nevoga je gamechanger (hybatel průlomových změn) v regionu.“

REKLAMA