Na zámek v Krumlově zavítalo v roce 2023 přes 53 000 návštěvníků

Na čtyřicet dva tisíc návštěvníků zhlédlo v roce 2023 Slovanskou epopej na zámku v Moravském Krumlově. Dalších 12 000 návštěvníků si prošlo zámecké komnaty, zámeckou věž nebo navštívilo jednu z výstav. Celková návštěvnost zámku v Moravském Krumlově se za loňský rok dostala na číslo 53 582 lidí. Součástí prohlídky Slovanské epopeje jsou také vybraná díla moderního českého umění ze sbírek Musea Kampa a také Muchova stezka. Zdarma pak mohou návštěvníci zavítat na výstavu Tunelem do 20. století, za kterou stojí Ústav pro studium totalitních režimů. Ta moderní formou přibližuje dějiny města a okolí ve 20. století.


Na Slovanskou epopej jezdí senioři i školní třídy

Na Slovanskou epopej jezdí lidé z celé České republiky a také ji navštěvují zahraniční návštěvníci. Prohlídky jsou pro jednotlivce bez průvodce. Skupinové prohlídky jsou na objednání a s průvodcem. Podle ředitele Městského kulturního střediska Bořivoje Švédy se ukazuje, že o Slovanskou epopej mají zájem především starší lidé. Velmi oblíbená je pak u seniorů, kteří jezdí do Moravského Krumlova se zájezdy. Výraznou návštěvnickou skupinou jsou i školní třídy.


Na prohlídku zámku přišlo vloni 10 000 turistů

Do šlechtických komnat a na zámeckou věž vstoupilo vloni téměř deset tisíc zájemců. O komentované prohlídky je tradičně největší zájem během turistické sezóny. Výstavy, které se konají v prostorách opraveného zámku, navštívilo přes 2 000 lidí. Vloni přitáhla pozornost výstava fotografií Jana Saudka, ale také obrazy Všeslovanská epopej od Ivana Mládka. Oba autoři na zámek také přijeli.


Akce na zámku

V roce 2023 byl zámek pro turisty otevřený celoročně, kromě pondělí. Městské kulturní středisko a město Moravský Krumlov připravilo během roku také několik akcí na nádvoří zámku, které přilákalo nejen turisty, ale především místní. Lidé oslavili na arkádovém nádvoří masopust i Čarodějnice. Nechybělo občerstvení, muzika a program pro děti. Hojně navštěvovanou akcí je Mikuláš na zámku a tradičně velký zájem byl o vánoční prohlídky zámku. „Zámek je nejen kulturní památkou, ale také místem setkávání, místem pro kulturní život. Připravujeme projekt na další postupné opravy zámku,“ informoval starosta města a senátor Tomáš Třetina.
V roce 2022 byl zámek v Moravském Krumlově prohlášen za Národní kulturní památku. V roce 2023 získala zámecká věž ocenění Patrimonium pro futuro, kterou vyhlašuje Národní památkový ústav. Jedná se o cenu veřejnosti za záchranu renesanční věže zámku v Moravském Krumlově.

REKLAMA