Na Vranově hořela loď, tentokrát jen jako

Ze zádní části výletní lodě Poseidon plující po hlavním jezeru vranovské přehrady začal stoupat dým a ozývat se křik pasažérů. To byl začátek cvičení, které mělo ve čtvrtek 22. září na Vranovské pláži prověřit spolupráci všech složek Integrovaného záchranného systému pro případ neštěstí na vodní hladině.


„Procvičujeme koordinaci IZS konkrétně tady na Vranově, ale mohlo by se to stát na jakékoli vodní ploše. Za záchrannou službu máme tady dvacet zasahujících lidí s devíti kusy techniky. Důležité je pro nás ověřit si v praxi postupy, které máme nastavené. Především stanovit priority a organizovat postupný odvoz zraněných. Cvičení proběhlo poměrně velmi dobře,“ uvedl krizový manažer záchranné služby Vladimír Husárek.
Podle mluvčí Krajské záchranné služby v Brně Michaely Bothové byly v akci především místní. „Vozy záchranné služby jsou tady především z okolních stanic, jako je Šumná či Znojmo. Samozřejmě třeba ten velkoprostorový vůz máme jen jeden, takže ten přijel z Brna,“ konstatovala Bothová. Akce byla řízena Policií ČR. „Námětem je mimořádná událost na hladině přehrady s tím, že na lodi je nějaký výbuch a požár. Je tam padesát lidí, z toho je nějakých deset zraněných. Někteří lidé naskákali do vody, jeden se utopil. Je to především koordinační cvičení, to znamená koordinaci jinak našich, policejních složek. To znamená spolupráci kolegů z Vranova, kolegů z územního odboru ve Znojmě, potápěčů a policejního vrtulníku. Jednak je to tedy koordinace uvnitř policie a pak také koordinace všech zasahujících složek, tedy záchranářů, což jsou lékaři a zdravotnický personál plus hasiči, ať už profesionální nebo dobrovolní. Základní úkol je ověřit, jak by ta spolupráce fungovala. Není to takové cvičení, že bychom stáli připraveni za rohem, až začne. Většina těch lidí o tom dopředu nevěděla. Chceme se i na těch cvičeních přiblížit reálné situaci,“ uvedl mluvčí policie ČR Bohumil Malášek. Roli zachráněného pomocí lana spuštěného z vrtulníku si vyzkoušel velitel znojemských hasičů Jan Kutner. „Pro záchranáře bylo nejtěžší sladit ten vrtulník s lodí, aby nedocházelo k jejímu točení, ten zpětný tah s ní otáčí, protože to není ukotvený objekt. Pak už jsem se normálně proletěl,“ usmíval se po „záchraně“ Jan Kutner.

REKLAMA