Medaili za záchranu života dostali od hasičů

Hořící automobil stojící na kraji silnice nedaleko Dyjákovic nenechal dva muže projíždějící kolem na pochybách, že se stalo něco vážného. Blesku rychle zastavili a oheň uhasili vodou z cisternového vozu, ve kterém jeli. Zraněné a v autě zaklíněné řidičce tím zachránili život. Šlo o pracovníky společnosti Vodárenské akciové společnosti Znojmo Romana Groise a Zdeňka Komendu, kteří pak vyčkali do příjezdu zdravotníků záchranné služby a profesionálních hasičů. Žena byla po vyproštění a ošetření vrtulníkem dopravena do nemocnice. Dopravní nehoda se stala začátkem srpna a oba vodohospodáři dostali v úterý v Rajhradě za tento hrdinný čin vyznamenání – „Medaili za mimořádně záslužný čin“. Stalo se tak při příležitosti výročí Dne vzniku samostatného československého státu. Hasičský záchranný sbor České republiky tím medailemi a plaketami oceňuje nejen své příslušníky, ale i osobnosti, které se podílejí na bezpečnosti občanů naší republiky nebo dlouhodobě výborně s hasiči spolupracují.


Vyznamenání i pro velitele ze Znojemska

Celkem přes 50 medailí předali na slavnostním ceremoniálu v Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje plukovník Jiří Pelikán, náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR plukovník František Vavera a hejtman kraje Jan Grolich.


Ze Znojemska byli medailí Za věrnost II. stupně vyznamenáni nadpraporčík Alfréd Ležák, velitel družstva na stanici v Hrušovanech nad Jevišovkou, nadpraporčík Jaroslav Kudyn, velitel družstva na stanici Znojmo a nadpraporčík Vladimír Bauer, velitel družstva na stanici v Moravském Krumlově. Všichni tři ocenění obdrželi za příkladné plnění povinností ve dvacetiletém služebním poměru. Medaili Za věrnost III. stupně získal major Petr Macák, vedoucí pracoviště Integrovaného záchranného systému územního odboru Znojmo za deset let příkladné služby.


Medaile Za vynikající spolupráci s Hasičským záchranným sborem JMK územního odboru Znojmo byly uděleny – Pavlu Vajčnerovi, dlouholetému řediteli společnosti Znovín Znojmo, a Edwinu a Gerlinde Neubauerovým, veliteli a člence dobrovolných hasičů v příhraniční rakouské obci Kleinhöflein – Retz.

REKLAMA