Malé obce prodejny chtějí, proto je podporují

Školka, pošta, prodejna nebo dokonce zdravotní středisko, to jsou silné karty ve hře o nevylidňování venkova. V malých obcích bývá často jedinou „vymožeností“ obchod. To si uvědomují v Křepicích na Moravskokrumlovsku a pomocnou ruku prodejně smíšeného zboží tam podávají už dvacet let. Obec dříve sponzorovala Jednotu, když u nich ukončila prodej, tak soukromnici. Poté co vloni odešla do důchodu, dostává podporu její následovník. Před pěti lety začal vesnicím s méně než 750 obyvateli pomáhat i Jihomoravský kraj. „Minimální částka, o kterou mohou obce ode dneška 13. února až do konce měsíce požádat na provoz jedné prodejny je 25 tisíc korun, maximální výše je 100 tisíc. O přidělení peněz rozhodnou krajští radní,“ informovala mluvčí kraje Alena Knotková. Vysvětlila, že stejně velkou částku, kterou poskytne kraj, dá i obec.


Křepičtí dotaci z kraje každoročně využívají a předpokládají, že letos získají šedesát tisíc korun a z obecní kasy přidají dalších šedesát tisíc. „Jsem moc rád, že se nám obchod daří v obci udržovat. Je otevřený čtyři dny v týdnu a funguje ke spokojenosti všech. Obyvatelé Křepic si tak mohou pohodlně nakoupit čerstvé pečivo, uzeniny a další potraviny,“ zhodnotil starosta této obce Zdeněk Brandl. Poznamenal, že prodejna je v obecní budově. V nájemní smlouvě, kterou s obchodníkem uzavřeli, se dohodli, že mu uhradí spotřebu elektrické energie a topení ve výši padesáti tisíc korun. Zbývajících sedmdesát tisíc půjde na provoz obchodu.


Ulehčují život seniorům a maminkám

Také Výrovičtí obchod chtějí, i když to je do Znojma jen kousek. Žijí tam i staří lidé, kteří nemají v obci žádné příbuzné, aby jim obstarali nákupy. Prodejnu se smíšeným zbožím otevřenou čtyři dny v týdnu (pondělí, středa, pátek, sobota) tam provozuje soukromník. „Letos budeme žádat Jihomoravský kraj o 100 tisícový příspěvek, dalších 100 tisíc přidáme ze svého rozpočtu. Peníze dostane obchodník, který je z Horních Kounic, od obce jako finanční dar, ale my mu naúčtujeme spotřebovanou energii. Z daru hradí i dopravu a mzdu prodavačky. Pokud mu nějaké peníze zbydou, dokupujeme po dohodě s ním vybavení prodejny, která patří obci, jako třeba lednici nebo mrazák,“ sdělil starosta Výrovic Pavel Vlček. Doplnil, že krajskou dotaci využívají pět let, to je od doby, kdy byla krajem vypsána.


Celý článek najdete v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.

REKLAMA