Lidi na Moravě mám rád, je mi to tu blízké, říká hudebník Václav Lebeda

O posledním červencovém víkendu se k nám na Znojemsko vrátil hudebník, skladatel, textař a zpěvák Václav Lebeda, známý spíše jako písničkář Voxel. Voxel se vrátil, aby ve Vranově nad Dyjí v rámci letošního ročníku Přehrady fest odehrál další ze setu svých letních koncertů. Přitom tady Václav Lebeda i se svým doprovodným uskupením byl teprve nedávno. Na začátku téhož měsíce se jako Voxel stal hvězdným hostem Dobývání dobšických vinných sklípků, které se již tradičně odehrávají těsně po ukončení napoleonské bitvy u Znojma. Nejenom o oné památné bitvě, ale také o sérii dalších koncertů včetně pozvání na další z nich, i o tom, jak se zrodilo pojmenování Voxel se točil rozhovor pro čtenáře Znojemského týdne.


Není to tak dlouho, co jste tu byl a už jste tu zas…
… a věřím, že ne naposledy. My se vždycky sem těšíme, i když tenhle týden je pro nás koncertně nejnáročnější z celého roku, protože jsme hráli sobota, neděle, dvojáky. Začalo to v úterý, pak čtvrtek, pátek, sobota a neděle. Teď je to tak a je toho hodně a my jste rádi, protože po těch covidových letech je to fajn. Tenhle týden to bylo skutečně náročné a jsme rádi, že se hraje. Na druhou stranu koncem týdne najít na to energii, abych to dal vždycky na sto procent, je o to těžší, ale my to dáme.


Zřejmě se Vám tady u nás na jihu dobře hraje, že?
Taky mi připadá, že je tady vždycky takový klid, ale to si myslím, že je specifikum celé střední, východní a jižní Moravy, že jsou tady lidé takoví vyklidnění. Nám se tady na té střední, jižní a východní Moravě strašně dobře hraje a musím uznat, že tady jsou i strašně hezké ženy. Mě se to tedy už netýká, protože jsem ženatý, ale hlavně kluci z kapely to velmi oceňují.


Proč nehrajete jako Václav Lebeda? Kde nebo jak se vůbec zrodil ten název Voxel?
Voxel? Já jsem totiž původně dělal úplně jinou hudbu a dělal jsem elektropop. Vystupoval jsem s dýdžejem a ten koncept tehdy vycházel z voxelové grafiky, což je grafika rozpixelovaných předmětů, což už nejsou pixely, ale voxely! A protože to je všechno ve 3D prostoru a my tuhle grafiku používali i ve videoklipech, na promofotkách a všude možně, což mi dávalo smysl to využít pro tuhle hudbu, kterou jsem začal; navíc moje jméno Václav Lebeda zní hodně folkařsky, bych řekl, tak jsem zvolil pseudonym Voxel. Sice už teď dělám úplně jinou hudbu, ale pseudonym Voxel je to, co mi vlastně z toho předešlého desetiletého období zbylo.


Děkuji za upřesnění. A teď prosím upřesněte mi, kde jste se narodil. Nejenom internetové zdroje se rozchází v tom, zda je to Čeladná na okrese Frýdek – Místek nebo je to Kopřivnice v okrese Nový Jičín.
Je to tak, že jsem se narodil v Čeladné. Celý život jsem žil v Kopřivnici, ale já jsem u sebe jako místo narození našel dokonce i Prahu! To vzniklo asi tak, že když se to někomu nechtělo hledat, tak si asi řekl, že když někdo zpívá a dělá popovou hudbu, tak je automaticky Pražák a tak tam hodil Prahu. Oficiální a jediný správný údaj v mém místě narození je ale Čeladná, okres Frýdek – Místek.


Takže sever Moravy…
Přesně tak!


Proto k nám na jih tak rádi jezdíte…
… furt je to Morava.


Je nějaký rozdíl mezi severní a jižní Moravou?
Já tedy cítím, že ten náš sever je takový drsnější a lidi jsou tam uzavřenější a víc nekompromisní. Já jsem se pak oženil a přestěhoval se na střední Moravu na Olomoucko. Část kapely mám odsud z jihu Moravy, část z východu Moravy. Jak je to Morava, tak cítím, že to, jestli jsem vlastenec, tak se to týká hlavně Moravy; prostě ty lidi mám tady rád a je mi to tady blízké.


Teď jste u nás na okrese díky Vranovské přehradě, kterou jistě znáte, ale když jste tu byli u nás na začátku měsíce v Dobšicích a hráli na Dobývání vinných sklípků těsně po ukončení napoleonské bitvy, věděl jste, že se u Znojma kdysi dávno odehrál velmi památný střet francouzských a rakouských vojsk?
Já bych strašně rád zamachroval a byl připraven a řekl: Samozřejmě a pokračoval bych a řekl k tomu ještě nějakou další zajímavost, ale řeknu upřímně, že tohle jsem vůbec netušil a dozvídám se to až teď a jsem za to moc rád. Prostě tím, jak člověk hraje tolik koncertů a nic jiného kromě rodiny a skládání muziky a textů a koncertování nezná, tak se moc neorientuje. A ve škole, co si pamatuji, tak jsem se to taky nedozvěděl, takže já si naopak právě rozšiřuji obzory a jsem rád, že se to i díky této vaší otázce mohu dozvědět.


Ale znojemské víno, to asi přeci jenom znáte, nebo taky ne? Seznámil jste se s ním?
Ještě ne, protože jsem zvučili a jedli, abychom nebyli hladoví. Tahle část, řekl bych nejzásadnější, přijde buď chvilinku před hraním nebo až po, ale protože já jsem řekl bych relativně zodpovědný a snažím se před hraním to moc nepřehánět, tak se těším nejenom na koncert, ale i na ten čas po koncertě, tedy na ten pokoncertní picí čas.


A co závěrem nějaký vzkaz pro naše čtenáře? Byl by?
„Tohle je vždycky strašná podpásovka, protože na to se často novináři i ostatní ptají. Já na to nikdy nejsem dostatečně připraven, co bych lidem řekl; takže hlavně, ať si užijí léto, dokud to jde, protože už nás zase straší, že ten podzim… ale nebudu pesimistický, takže: Ať si užijí léto a budu moc rád, když se kdekoliv potkáme na nějakém našem dalším koncertě.

REKLAMA