Lidé šetří, spotřeba energií výrazně klesla

Letošní topná sezona byla oproti jiným ročníkům podle mluvčího společnosti E.ON Lubomíra Budného specifická. “Již od jejího začátku se projevovalo šetření energiemi a tento trend přetrval až do jara. To potvrdily i aktuální statistiky distribuční společnosti EG.D, která patří do skupiny E.ON. Evidentní je to zejména u plynu, kdy byla jeho celková průměrná spotřeba od října loňského roku do letošního března o 17,9 % nižší než za stejné období přelomu let 2021 a 2022 a o 21,5 % nižší než v topné sezoně 2020/2021. Oproti minulým letům klesla i spotřeba elektrické energie, která byla v aktuální topné sezoně o 7,2 % nižší než v předchozím období a o 7,5 % nižší než v topné sezoně 2020/2021,” uvedl Budný.


Tato výrazně nižší spotřeba je výsledkem poměrně mírné zimy ale hlavně toho, že lidé začali více šetřit. Průměrná venkovní teplota byla v letošní topné sezoně 4,6 °C, v topné sezoně 2021/2022 činila průměrná venkovní teplota 4 °C a ve stejném období v letech 2020/2021 pak 3,5 °C. „Na celkovou nižší spotřebu mělo vliv i efektivní nakládání s energiemi ze strany našich odběratelů z řad domácností i firem a jejich snaha šetřit. V předchozích letech spotřebovávali v období od října do března zhruba 230 milionů m3 zemního plynu a více než 7,7 milionů MWh elektřiny. Za letošní topnou sezonu to bylo okolo 190 milionů m3 zemního plynu a 7,2 milionů MWh elektrické energie,” spočítal Petr Vaculík, vedoucí dispečerského řízení sítí společnosti EG.D.


Lidé mohou šetřit energiemi i pouhou změnou svých návyků s čímž jim pomáhá projekt E.ON Rádce. Zájemci zde najdou nejpraktičtější návody rozdělené do sekcí pro domácnosti v bytech i rodinných domech. Vloni navštívilo webové stránky www.eon.cz/radce více než 640 tisíc uživatelů. Zákazníci nejčastěji hledají témata o cenách, úsporách energií, tepelných čerpadlech či fotovoltaických elektrárnách. Na stránkách E.ON Rádce si mohou lidé také stáhnout i brožuru Úsporná domácnost, která přináší v jednom celku řadu tipů na úspory.

REKLAMA