Letos jsem už třicet let na volné noze, říká Marek Vašut

Jak jsme vás v našich mnoha předešlých a nejen prázdninových číslech Znojemského týdne již několikrát informovali, jsou naše noviny mediálním partnerem festivalového projektu Zpátky v čase. Zpátky v čase, konkrétně až do devadesátek, se hned zkraje července mohli dostat všichni návštěvníci nejprve u nás v Louce a tento týden, v sobotu 26. srpna získají ti, co to nestihli, svou druhou možnost. Zpátky v čase se na tento víkend totiž stěhuje do našeho sousedního okresního města Třebíče. V obou lokacích bylo a jistě bude také možné, setkat se mimo jiných osobností i s naší uměleckou legendou Markem Vašutem, s hvězdou, která od oněch devadesátek stále září a zdaleka překračuje hranice tehdejšího Československa.


Znáte projekt festivalu Zpátky v čase? Už jste se jej zúčastnil někdy v minulosti?
Ne, jsem tu poprvé. Znám to jenom z webových stránek a zopakuji si to v Třebíči.


Celý festival Zpátky v čase se vrací do devadesátých let minulého století. Do konce uplynulého milénia, kdy jste u nás na Znojemsku natáčel pro vaši profesní kariéru dnes již kultovní díla a sice seriál Detektiv Martin Tomsa režiséra Milana Růžičky a mimo něj s Petrem Hvižděm také historický velkofilm Řád, ověnčený Českým lvem. Uvědomil jste si i tuto paralelu Zpátky v čase, když jste k nám přijížděl?
To víte, že ano. Vzpomínám na oboje rád, a aby ne; i když dnešní kritika, myslím si, že i po právu, nemá seriál Detektiv Martin Tomsa moc ráda. Ale nezapomínejte, že to bylo v době, kdy jsme se všechno teprve učili. Dnes se dá říci, že Detektiv Martin Tomsa byl první soukromý detektiv v novodobých českých televizních dějinách a film Řád? Na ten vzpomínám velice rád. Hlavní část jsme sice točili v Broumově ve východních Čechách v klášteře, ale byli jsme i tady na Uherčicku. Já mám historii moc rád. Bylo to fajn a rád na to vzpomínám.


Dnes byste ale rozsáhlý historický areál státního zámku Uherčice asi nepoznal. Začal se opravovat a probouzí se do nové krásy. Víte o tom?
To rád slyším. Četl jsem o tom, to ano, četl, že se znovu dostává do původní krásy a jsem tomu velice rád. My jsme tehdy točili opravdu ve vybydleném zámku. Já vím, že to bylo pohraniční území, území nikoho, takže to tam bylo snad všechno skutečně vybydleno, zdevastované a těžko věřit tomu, že se ten zámek, co i tak byl tehdy jinak krásný a velký, že se dočká obnovy. A co mi teď i vy říkáte, že je to skoro v původním stavu, tak to je moc dobrá zpráva a z toho mám radost.


Devadesátky pro vás znamenaly umělecký vrchol, šel jste z filmu do filmu, z role do role, byl členem činohry Národního divadla…
To už jsem právě nebyl, to jsem odcházel. Já se do Národního divadla dostal v roce 1985 a hned v roce 1990 jsem odjel na neplacenou dovolenou, na vandr do Spojených států, kde jsem studoval, hrál a režíroval. Vrátil jsem se do zlaté kapličky jen na půl sezony až někdy koncem roku 1992 a od té doby, od roku 1993, jsem, a letos tomu tedy je už třicet let, na volné noze.


To to ten čas skutečně tak rychle letí?
Ano. Čas letí, jak říkával můj dědeček, snad si teď mohu trochu té francouzštiny dovolit, tak on říkal, že čas letí jak jelen do prdele střelen. (smích)


Pokud ještě chvíli zůstaneme u toho Národního divadla, od doby vašeho působení se tam vše a zřejmě nejenom po umělecké stránce hodně zmodernizovalo. Pro někoho je nyní Národní divadlo asi až příliš moc a ve všem nezávislé. Přesto, vrátil byste se dnes do souboru činohry naší první scény?
Ne. Ne. V současné době ne. Mě to tam dnes nějak neoslovuje. Já jsem staromilec a dá se říci, že čím jsem starší, tím větší a to co se tam presentovalo v minulých letech, až na malé výjimky, mne neoslovuje. Víte, ta umělecká nezávislost tam, je někdy už i na mě příliš silný tabák. Já jsem spokojen na volné noze.


Kam byste naše čtenáře do divadla s vámi tedy pozval? Hraje Marek Vašut v nějakém letním představení pod širou oblohou?
Nevím ale přesně kolikrát budeme hrát představení Noci na Karlštejně. Nebude to tedy na Karlštejně, ale na Konopišti. Ten, kdo si chce udělat výlet na zámek Konopiště, tak ať si nejprve zjistí, pokud chce vidět mě, kdy hraju. Zjistí to tak, že se musí podívat na webové stránky Noci na Karlštejně, protože alternuji s Honzou Vlasákem. A pokud nás nestihnete na Konopišti, tak potom to budeme hrát ještě na zámku v Mělníku. Letos tedy buď Konopiště, nebo Mělník, všechny zvu na Noc na Karlštejně, kde můžete také vidět další velká jména československého muzikálu Kateřinu Brožovou, Mariana Vojtka, Moniku Absolonovou nebo Vaška Vydru, což jsou asi ta největší jména a pak ještě Petra Štěpánka, který hraje krále a císaře Karla IV.

REKLAMA