Kovaříkův konec: Politický turismus, nebo účelový krok?

(Foto: Fb Znojmáci) Co stojí za koncem současného tiskového mluvčího znojemské radnice Pavla Kovaříka v uskupení Znojmáci, které bylo defakto jeho politickým projektem? Jedná se o „pouhý“ pragmatický krok politického turismu, když tento subjekt sice získal místo ve vládnoucí znojemské koalici, ale jen za cenu odstoupení dvou regulérně zvolených členů zastupitelstva, čímž ztratil mnoho ze svého politického kreditu. Zvláště v souvislosti s tím, že tato odstoupení byla vynucena kvůli tomu, aby Znojmáci mohli vytvořit koalici s názorově značně odlišnou stranou SPD. Jak vyplývá z diskrétních informací ze současného vedení znojemské radnice, panuje mezi zástupci nesourodých subjektů napětí umocněné tím, že se mu příliš nedaří a obyvatelé Znojma je začínají vnímat negativně.


Je to jedno z možných vysvětlení, neboť Pavel Kovařík již jednou podobný krok učinil. V lednu roku 2014 se stal po Petru Nezvedovi novým šéfem ODS na Znojemsku a sliboval, že tuto stranu, která tehdy procházela krizí, pozvedne. „Chci ODS na Znojemsku stavět na nohy. Mám dojem, že jsme obecně poněkud propadli skepsi. Nyní ale vidím i pozitivní signály,“ komentoval tehdejší situaci. Už na počátku září stejného roku ale na svůj post rezignoval a vzápětí ODS opustil úplně. „Znojemská ODS není demokratickou stranou, je stranou, která slouží jako vlivový prostředek úzké skupiny lidí, neřku-li jednoho člověka. Pro toto se ujal název politické podnikatelství,“ komentoval tehdy svůj odchod. Paradoxně pak podobné politické podnikatelství připomínal jeho poslední volební projekt uskupení Znojmáci (Svobodní). Přestože v jeho řadách nebyl zvolen do zastupitelstva, nové vedení radnice, kde mají Znojmáci své zastoupení, jej vybralo jako tiskového mluvčího. Možná se svým opuštěním ve Znojmě vládnoucího politického uskupení chtěl od něj naoko distancovat. Jeho krok se totiž časově shoduje s tím, že opozice začala upozorňovat na jeho nadstandardní odměňování, které je výrazně vyšší než u jeho předchůdců na stejné pozici a také vyšší než v případě vedoucích jiných odborů, které jsou rozsahem činnosti i zaměstnanců daleko větší.


Sám Pavel Kovařík svůj konec v řadách Znojmáků zdůvodnil velkým vytížením a tím, že by jako mluvčí radnice měl zůstat nadstranickým. Je ovšem otázkou, zda se může stát tímto formálním krokem opravdu nadstranickým, když Znojmáci byli prakticky jeho dítě.

REKLAMA