Koupání v Mašovickém lomu: Má svá pravidla a není zadarmo

(FOTO: Archiv S. Kacetla) Rozruch způsobila radikální změna v Mašovickém lomu, který je oblíbeným a vyhledávaným místem pro koupání. Rozhodl se pro ni jeho majitel Stanislav Kacetl. Od poloviny letošního června do půlky září se v něm, vždy od 9 do 19 hodin, vybírá vstupné. Lom má nově i návštěvní řád a v tomto čase se tam nesmí kouřit, pouštět hlasitá hudba, ani vodit psy. Protože jde o přírodní památku a evropsky významnou lokalitu, je zakázáno i táboření, rozdělávání ohňů, používání opalovacích krémů a vjíždění automobilů a motorek. Rybolov je povolen výjimečně, a to předem po dohodě s provozovatelem.


Hodinový pobyt v lomu vyjde na pětačtyřicet korun, tříhodinový stojí o dvacet korun více. Zpoplatněno je i parkování aut, která budou stát podél silnice, ale nesmí blokovat dopravu. Zdarma se tu mohou koupat děti do výšky 120 centimetrů, a děti, které sem přijedou na kole. Volný vstup mají i držitelé průkazky ZTP s doprovodem. Lidé se koupou na vlastní nebezpečí. Na jedno z nich upozorňuje informační tabule u lomu. Varuje, aby neplavali pod nestabilní skálou naproti písčité pláži, ze které se odlamují kameny. Také nemají vstupovat na její horní okraj.


Díky sociálním sítím i ústnímu podání se návštěvnost v Mašovickém lomu rok od roku zvyšovala, až vloni tato přírodní nádrž doslova „praskala ve švech“. Není divu, že jindy čistá, až křišťálová voda v něm koncem sezony zezelenala a vytvořila se na ní bílá pěna. To vše vedlo jeho majitele k přehodnocení situace. Chce zlepšit kvalitu vody, zkultivovat okolí a zpoplatněním snížit návštěvnost. Instaloval zde odpadkové koše a dvě dřevěná WC, která fungují na principu kompostování, výkaly jsou zasypávány dřevěnými pilinami. Doufá, že lidé už nebudou vykonávat svoji potřebu v okolní vegetaci. Lom se tak stal koupalištěm ve volné přírodě (podobně jako Lom Janičův vrch u Mikulova), jehož kvalitu vody nyní sledují hygienici. Podle posledního rozboru je v něm voda průhledná, bez znečištění a zeleného vodního květu.


Těžba v Mašovickém lomu byla ukončena před čtyřiadvaceti lety, v roce 1999, společností Českomoravské štěrkovny. Lokalita byla společně s odborníky ze Správy Národního parku Podyjí a vedením obce vytipována jako vhodná pro rozšíření cenných rostlin a živočichů, zvláště obojživelníků – čolka dravého, ještěrek a žab. Firma místo úspěšně rekultivovala – zrušila těžební prostor lomu, který nechala zatopit. Za to v roce 2007 získala zvláštní cenu v mezinárodní soutěži projektů v oblasti udržitelného rozvoje „UEPG Sustainable Development Awards 2007, v kategorii životní prostředí – rekultivace těžebny. Nyní je majitelem lomu Stanislav Kacetl.

Světoznámá Vodní hudba G. F. Handela zazní v působivé scenérii během letošního Hudebního festivalu Znojmo ve dnech 25. a 26. července právě v Mašovickém lomu. Přímo na vodní hladině – na plovoucím pontonu, ve dvou koncertech s názvem Oslava vody I. a II., zahraje Czech Ensemble Baroque. Diváci budou poslouchat na pramicích i na tribunách vybudovaných na okolních skalách.

REKLAMA