Končící starosta Znojma J. Malačka: Máme závazek být konstruktivní opozicí

Znojemský týden přináší exkluzivní rozhovor s končícím starostou Jakubem Malačkou. Dozvíte se, jak hodnotí výsledek voleb, proč povolební vyjednávání připomíná Palermo, v jakém stavu bude předávat město a jak bude jeho hnutí fungovat v opozici.


Pane starosto, jak hodnotíte výsledky komunálních voleb? Není to pro vás zklamání?
Respektuji vůli voličů, kteří rozhodli. Naše hnutí vzniklo půl roku před volbami. Neměli jsme v zádech silnou celostátní značku a neomezený marketingový rozpočet. Naše hnutí jsme postavili na osobnostech a programu. Před volbami nám lidé tipovali maximálně 4 mandáty, takže druhé místo z jedenácti, v kontextu výsledků i v ostatních městech, kde dominovalo ANO, beru za úspěch. Je to velký závazek k našim voličům pokračovat dál v budování hnutí. Zklamání pro mě bylo to, jak vítěz voleb hnutí ANO přistoupilo k povolebnímu vyjednávání.


Povolební vyjednávání vypadalo mnohem dramatičtěji než volby, co se tedy dělo?
Začněme krátkou rekapitulací. Hned druhý den po volbách uzavřelo hnutí ANO společně s SPD a Znojmáky memorandum o koalici. Vzhledem k rychlosti je jasné, že to muselo být domluvené dávno před volbami. Přesto jsme k jednání oslovili hnutí ANO a Znojmáky. Naše strategie byla jednat společně s ODS, KDU-ČSL a Pro Znojmo. Důvod byl jednoduchý. Rozjeli jsme společně mnoho projektů, které jsme chtěli dokončit. Navíc náš blok disponoval 14 hlasy, kdyby hnutí ANO akceptovalo naši nabídku, vznikla by stabilní koalice o 25 hlasech. Ta by disponovala pohodlnou většinou, což je v krizi, která nás čeká, strašně důležité. Samozřejmě jsme respektovali, že vítěz voleb má právo nominovat starostu, a nabízeli jsme právo veta a záruky nepřehlasování. Místo toho jsme však dostávali pouze požadavky na to, kdo z našeho hnutí se má vzdát mandátu. O programu nepadlo ani slovo, ale řešily se pouze minulé křivdy. Místo stabilní koalici dali aktéři přednost koalici s SPD, která se bude opírat o většinu jednoho hlasu. Koalice bude muset hlasovat jednohlasně nebo vůbec, pokud nějaký zastupitel onemocní. Tohle opravdu není dobrý základ do budoucna.


Nejvíce kontroverzí však vyvolala možná účast SPD ve vrcholovém vedení města…
Ano, Znojmo bude myslím si první město v republice, které bude legitimizovat účast SPD ve vrcholovém vedení. Samozřejmě jde o demokraticky zvolenou stranu, ale myslím, že se toho lekli i u Znojmáků i v hnutí ANO. Z klubu ANO odešel zastupitel Jan Šťastník a u hnutí Znojmáci rezignovali dva učitelé, pan Padalík a pan Kotrnetz, protože s touto koalicí měli problém. Zkrátka, tak dlouho museli zastupitelé za Znojmáky rezignovat, až se tam dostal někdo, koho vlastně voliči vykřížkovali, ale neměl problém to podepsat s SPD.


Hnutí ANO naopak tvrdí, že na jejich zastupitele byl vyvíjen nepřiměřený, téměř fyzický nátlak…
Každý, kdo trochu sleduje znojemskou politiku, ví, že klub ANO se rozpadl každé volební období, některé volební období hned několikrát. Takže to, že se to děje nyní opět, by nikoho nemělo překvapit. Hnutí ANO jen odvádí pozornost od toho, že jejich koalice stojí na vratké většině jednoho hlasu a že vznikla na rezignacích a odchodech řádně zvolených zastupitelů. Podle mého názoru to bude do budoucna pro Znojmo reputační problém, když třeba bude chtít žádat o dotace. Za naše hnutí musím takovéto nařčení odmítnout, naopak jsme udělali maximum možných ústupků. Naše hnutí například opustil zastupitel Jan Grois, jen aby odblokoval jednání. Nic nepomohlo.


Budoucí paní starostka Ivana Solařová dala pro MF dnes rozhovor, který začínal slovy s ANO končí doba temna na radnici. Necítíte se trochu dotčení?
Tak za prvé, od té doby, co jsem starosta, Znojmo nemělo žádnou kauzu. Naopak se zvýšila transparentnost, začali jsme radnici otvírat občanům, rozjel se participativní rozpočet a veřejná projednávání, veřejnost může chodit na otevírání obálek atd. Za druhé, hnutí ANO bylo součástí vedení města od roku 2014 do roku 2020, takže pokud říkají, že končí doba temna, tak na ní měli sami podíl.


V jakém stavu vlastně předáváte Znojmo. Začněme třeba ekonomikou, ta se bude jevit jako klíčová…
Poprvé v historii města jsme nechali zpracovat nezávislý finanční rating. Znojmo se umístilo na šesté nejlepší příčce z devatenácti. Na účtu má město značné rezervy. Za uplynulé tři roky jsme vytvořili přebytek hospodaření přes 112 miliónů a v přebytku hospodaříme i v letošním roce. Město zvládne bez problémů splatit i úvěr na nový bazén. Opět externě ověřeno. Navíc jsme připravili dotační projekty, které mohou přinést stovky miliónů pro školy. Je téměř jisté, že Znojmo získá dotaci bezmála 70 mil. korun na rekonstrukci jízdárny Louckého kláštera. Navíc máme do konce roku fixované energie, což je další úspora desítek miliónů. Tohle jsou jasná fakta, černé na bílém a nemůže je nikdo zpochybnit.

 

Neberete situaci příliš osobně?
Ale vůbec ne, i přestože volební kampaň byla vyhrocená a kandidátka z SPD proti mně rozjela letákovou kampaň, necítím žádnou křivdu. Součástí politiky jsou i porážky. Připravujeme se na opoziční roli a budeme konstruktivní opozicí. Pro dobré návrhy vždy zvedneme ruku.


Celý rozhovor najdete v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.

REKLAMA