Drama na koupališti se šťastným koncem

(FOTO: Soukromý archiv/Nemocnice Znojmo, František Střecha) Když lékaři znojemské nemocnice, manželé Jana a Petr Kouřilovi šli ve svém volnu v pondělí relaxovat na znojemskou Plovárnu Louka, vůbec netušili, že budou zachraňovat život školáka. „Viděl jsem, že v bazénu nějaký pán usilovně mává, tak jsem okamžitě běžel na místo k bezvládnému tělu chlapce,“ popsal nečekané okamžiky Petr Kouřil, praktický lékař, který je i lékařem znojemské nemocnice. Ihned začal resuscitaci, protože chlapec měl zástavu dechu i oběhu. „Viděla jsem manžela, jak rychle na břehu jedná, a pochopila jsem, co se děje, tak jsem rychle plavala za ním,“ přiblížila Petrova manželka Jana, rovněž lékařka znojemské nemocnice.


„V té chvíli jsme měli jedinou vidinu, a to záchranu chlapce,“ dodávají oba manželé, kteří se brzy také stanou rodiči. Oba dva poskytli dítěti účinnou srdeční masáž a dýchání ambuvakem. Mezitím se k péči o ně přidala třetí lékařka z ortopedie znojemské nemocnice, která také trávila volný čas na koupališti. Podařilo se jim malému pacientovi obnovit srdeční oběh a spontánní dýchání.


„Chlapce jsme na koupališti přebírali již při vědomí, poskytli jsme adekvátní péči a následně transportovali vrtulníkem v již stabilizovaném stavu na Anesteziologicko-resuscitační oddělení Dětské nemocnice Brno. Děkujeme za velmi rychlou a účinnou pomoc. Kolegové byli ve správný čas na správném místě, umí a jsou připraveni poskytnout první pomoc,“ ocenila Michaela Bothová, mluvčí jihomoravských záchranářů.
Chlapec byl po pár dnech propuštěný domů. Měl velké štěstí, že na koupališti byli lékaři. Bohužel záchranáři v uplynulých dnech řešili několik případů tonutí či utonutí osob. „Vodní prostředí je vždy extrémně rizikové a žádný dohled a dozor nejsou stoprocentní zárukou, že nemůže nastat katastrofa, ať už se jedná o veřejné koupaliště či domácí bazén. Jsem náležitě hrdý na naše lékaře, že pomohli zachránit chlapci život a mohu konstatovat, že souhrou všech okolností má tento příběh dobrý konec,“ uvedl Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

REKLAMA