Do znojemského babyboxu někdo odložil holčičku

(Foto: Nemocnice Znojmo) V neděli nad ránem někdo odložil do znojemského babyboxu čerstvě narozenou holčičku. „V neděli v 5:55 jsem otevřel zvonící mobil. Poslal mi fotografii děťátka odloženého v babyboxu Nemocnice Znojmo. Děťátko bylo oblečené nalehko – v bílé halence a modrých kalhotkách,“ uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.


Podle primáře Petra Bloudíčka holčička váží 2 880 g a měří 48 cm. Byla prý mírně podchlazená, měla teplotu 35,9° C, a tak jí uložili do inkubátoru. „Narodila se před několika hodinami, pupečník má zavázaný gumovou tkaničkou,“ upřesnil včera ráno primář Bloudíček údaje o nalezené holčičce. „Požádal jsem pana primáře, aby holčičku pojmenovali Eva Němcová. Vysvětlil jsem mu, že je to jméno osmdesátileté dámy, která odkázala Babyboxu velkou část svého majetku. Ing. Eva Němcová zemřela za tragických okolností vloni 15. července v Brně. Čest její památce,“ dodal Ludvík Hess.


Malá Eva je třetím letošním děťátkem z babyboxu, celkově druhým v Nemocnici Znojmo, kde babybox funguje od roku 2015. Cílem babyboxů je předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

REKLAMA