Divadelní šapitó zve už na začátek prázdnin

Letošním ročníkem vstupuje mezinárodní festival Znojmo žije divadlem do druhé dekády. Právě 11. ročník, který startuje už 27. června, bude jakýmsi ohlédnutím za uplynulými deseti lety. Ponese podtitul Dobří holubi se vracejí. Divákům totiž nabídne různorodé soubory, které na festivalu v uplynulých letech vystupovaly.


„Náš divadelní festival je jednou z nejodvážnějších akcí, kterou pořádáme. Vlastně ve všech směrech jde proti proudu. Zveme do alternativní scény cirkusového šapitó, a to v letním termínu, kdy má většina divadel prázdniny. O to více si vážíme všech návštěvníků, kteří za námi pravidelně vyráží,“ říká František Koudela, ředitel Znojemské Besedy. Tradičně nabídneme pestrou přehlídku divadelních žánrů. Nebude chybět činohra, stand-up, pohybové divadlo, improvizace, renesanční fraška a v neposlední řadě skvělá pouliční představení. Všechna vystoupení se ponesou v lehkém komediálním duchu, čímž festival přispěje k začátku pohodového léta ve Znojmě.


Druhou desetiletku začne festival v novém termínu a přesouvá se z konce léta na jeho začátek. „Důvodem přesunu byla snaha přivézt divácky atraktivní soubory, což bylo v posledních letech čím dál složitější. Ačkoliv se ve stejném termínu odehrává Filmový festival v Karlových Varech, ukázalo se, že je zanedbatelnou konkurencí, protože se nám po dlouhých letech podařilo dovézt druhé pokračování úspěšné Comedie Dell arte s Pavlem Liškou a Markem Danielem, skvělé matadory českého divadla, renesanční talenty z VoSto5 s vytříbeným, osobitým a inteligentní humorem, dechberoucí Losers Cirque Company, tentokrát v ryze ženském složení a talentovaného pohybáře a komika Pavola Seriše,“ říká s nadsázkou František Koudela.


Festival začne tradičním vánočním příběhem Divadla Verze. Skvělí David Prachař a Igor Chmela sehrají nejznámější příběh lidských dějin. A ptáte-li se proč vánoční příběh v létě, tak právě proto, že Vánoce budou přesně za 180 dní, a je třeba se na ně dobře připravit. V sobotu se festivalové šapitó rozezní hudbou. Po představení Pavola Seriše zahraje česko-americké hudební těleso N.O.H.A kombinující drum&bass a world music ve stylu, kterému sami říkají ethno-bass. Při pouličních představeních se pravidelní diváci festivalu setkají se známými tvářemi. Již potřetí si přímo pro znojemské diváky připravili scénky proložené písněmi herci divadla Bolka Polívky s jejich Kočovným kabaretem. Dále se diváci opět setkají s ladnými divami z Holektivu, bláznivými klauny Labile Bones, česko-francouzským pohybovým souborem tYhle a česko-slovenskou skupinou Balaton 1982 vpluje na vodním šlapadle. Až z dalekého Rakouska k nám poprvé přivítá divadelní soubor Irrwisch, od kterého si organizátoři slibují počátek silné mezinárodní, bratrské družby. Pouliční představení jsou určena pro celou rodinu a obvykle po nich budou následovat krátké dílny.


I letos festival myslí na ty nejmenší. Ať už to jsou výše zmíněná pouliční představení, bláznivě převyprávěný příběh Robina Hooda, a také skvělá akrobatická show přímo z oblaků. Ti odvážnější se budou moci zúčastnit konkurzu do cirkusu Pižďuch, který vyhlásí zkušený lektor klaun Hubert.
V rámci festivalu bude možné se přihlásit do dvoudenního workshopu Filipa Tellera, zdravotního klauna, herce a moderátora, s názvem Stand up therapy. Workshopu se může zúčastnit kdokoliv, kdo má chuť se bavit a touhu zlepšit své komunikační dovednosti.


Vstupenky jsou v prodeji na www.vstupenkyznojmo.cz, v TIC Obroková a Louka. Další informace naleznete na www.znojemskabeseda.cz.

REKLAMA