Cvičný zásah si v Dukovanech vyzkoušeli hasiči, armáda i policie

Muži v maskovacích uniformách s útočnými puškami a obrněnými automobily byli minulý týden vidět u Jaderné elektrárny Dukovany, kde se konalo třídenní součinnostní cvičení Armády České republiky a Policie ČR nazvané Safeguard (bezpečný strážce). Cílem cvičení bylo prověřit připravenost k zajištění vnější ochrany jednoho z nejstřeženějších objektů v zemi. Při cvičení byly poprvé použity nové mobilní systémy pro výstavby bariér nebo tzv. kontrolně propustných míst ze speciálního betonu a v jeho průběhu mohli obyvatelé z blízkého okolí slyšet cvičnou střelbu a zaznamenat zvýšený pohyb armádní techniky včetně vrtulníků.


Jednotky cvičně zasahovali u požáru

Součinnost hasičů Jaderné elektrárny v Dukovanech a profesionálů z Hrotovic a z Moravského Krumlova prověřilo nedávné cvičení. Simulovaný požár vznikl na jednom ze dvou hlavních transformátorů 3. výrobního bloku, který je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Při zkratu na vysokonapěťové části zařízení došlo k výbuchu, při kterém se poškodil plášť transformátoru, a došlo k rozstříknutí hořícího oleje na vozovku. Současně také hořel olej uvnitř transformátoru, který také vytékal do záchytné jímky. Hasiči při cvičném zásahu aktivovali stabilní hasicí zařízení jednoho z hlavních transformátorů a prakticky prověřili odběr vody z požárního řádu elektrárny. Průtok vody při hašení je až 7 000 litrů za minutu, a to díky speciálně výkonným zařízením.


„Za uplynulých 40 let jsme přímo v elektrárně řešili jen několik událostí, z nichž nejvýznamnější byl právě požár olejového transformátoru v roce 1994. Proto vítáme možnost procvičení i toho scénáře,“ uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín. V elektrárně je 70 hasičů, kteří pracují ve čtyřech směnách. Jejich celoroční náplní jsou stovky technických zásahů a asistencí. Zahrnují například požární dohledy při údržbě a modernizaci zařízení, jištění osob, záchranu osob z výtahů nebo prověřování situace při spuštění elektrické požární signalizace. Kromě toho pomáhají v okolí elektrárny při vyprošťování osob u dopravních nehod a hašení požárů.

REKLAMA