Celé Česko včetně Znojemska se zahalilo do černé, sobota dnem Státního smutku

  23. prosinec, den, který bývá obvykle pln vánoční atmosféry a příprav na blížící se Štědrý den. Čas, který by měl být naplněn veselým a pohodou, znějícími koledami. 23. prosinec roku 2023 byl však jiný. Černé prapory a statní vlajky na půl žerdi, zvony, které se přesně v poledne rozezvučely po celém Česku Znojemska nevyjímaje, utichlé adventní trhy. To vše značilo, že letošní Vánoce už budou navždy jiné. Česko drželo Statní smutek za oběti tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v Klánovickém lese.

   1.  

  I na Znojemsku to v sobotu vypadalo jako v ostatních částech republiky. Město Znojmo zrušilo všechny sobotní akce konané v rámci Znojemského adventu, zároveň bylo zřízeno pietní místo na Václavském náměstí. „Slova nestačí k vyjádření zděšení a smutku nad včerejším hrůzným činem. Město Znojmo a jeho občané vyjadřují nejhlubší soustrast všem pozůstalým tohoto tragického útoku. Sdílíme váš zármutek a bolest ze ztráty blízkých. Současně děkujeme všem záchranným složkám za jejich rychlý a profesionální zásah a všem zraněným přejeme brzké uzdravení,“ komentovalo čtvrteční událost, která všemi otřásla, v tiskové zprávě město Znojmo. „Bolest ze ztráty milovaných je bolestí nejhorší. Jsme v srdci s těmi, kteří se po dnešku se svými nejdražšími již nesetkají. Hlubokou a upřímnou soustrast všem pozůstalým. Myslíme na zraněné a ptáme se proč. Takový čin nelze pochopit, nelze…,“ vyjádřila upřímnost soustrast starostka Města Znojmo Ivana Solařové na své facebookové stránce.

   

  „V těchto dnech myslíme na rodiny obětí a vyjadřujeme hlubokou soustrast pozůstalým po obětech střelby v Praze. Setkání u vánočního stromu v Moravském Krumlově je zrušeno. Poslední adventní dny věnujeme tiché vzpomínce,“ uvedlo pro změnu město Moravský Krumlov.

   

  K minutě ticha se také připojily všechny hasičské stanice na Znojemsku vyjetím techniky před své stanice se zapnutým výstražným světelným zařízením a nastoupením družstev v zásahovém stejnokroji. Na chvíli se zastavil i provoz v supermarketech a obchodních centrech.

  REKLAMA