Babiš na Znojemsku suverénně vyhrál, v celé zemi těsně Pavel

Celá Česká republika žila o víkendu prezidentskými volbami. Lidé měli možnost vybírat z osmi kandidátů, do role favoritů však byli předem pasováni tři. Jak ukázalo mínění voličů, Danuše Nerudová neoprávněně, protože se na dva nejúspěšnější kandidáty Andreje Babiše a Petra Pavla dívala očima výsledků z velké dálky.


V celé České republice nakonec po sečtení všech výsledků vyšel z voleb těsně jako vítěz generál Petr Pavel, který získal 35,4 %, zatímco Andrej Babiš, který mu bude sokem ve druhém kole voleb, bral 34,99 %. Třetí Danuše Nerudová zaostala daleko vzadu s 13,92 procenty. Pro úplnost dodejme další kandidáty v pořadí: 4. Pavel Fischer (6,75), 5. Jaroslav Bašta (4,45), 6. Marek Hilšer (2,56), 7. Karel Diviš (1,35) a 8. Tomáš Zima (0,55).


Na Znojemsku byla ale situace v případě dvou mužů, kteří si to za necelých čtrnáct dní rozdají o prezidentský úřad zcela jiná. Suverénně tady zvítězil Andrej Babiš (46,52 %), který získal téměř dvojnásobek hlasů oproti svému hlavnímu konkurentovi Petru Pavlovi (25,19 %). Výsledky ostatních kandidátů přitom byli velice podobné těm celostátním. Danuše Nerudová (13,03), Pavel Fischer (5,89), Jaroslav Bašta (5,5), Marek Hilšer (2,14), Karel Diviš (1,21) a Tomáš Zima (0,46).


Znojemsko tak dalo jasně najevo, že si přeje mít za prezidenta Babiše. V mnoha obcích by zvítězil už v prvním kole, ve více než desátce obcí měl přes 60 procent. Úplně nejlepšího výsledku dosáhl ve Slatině, kde mu dalo důvěru více než 70 procent voličů. Přes tuto hranici se Babiš dostal také v Černíně.
Jedinou obcí, kde zvítězil Petr Pavel, byly Přeskače, hájemství lidoveckého politika Jiřího Němce. Pavel tady získal více než 51 procent hlasů, zatímco Babiš jen 10 procent. Více zde měla i Danuše Nerudová (21,42). Další a poslední vesnicí na Znojemsku, kde nezvítězil Andrej Babiš, byly Zblovice. Tady se shodně o první místo podělili Pavel a Nerudová (34,37 %), zatímco Babiš zde získal 21,87 procent. V reálu to ale znamenalo, že Nerudová s Pavlem zde měli o čtyři voliče více než Babiš.


Kromě zmiňovaných obcích byl ve všech ostatních na prvním místě Andrej Babiš, na druhém pak Petr Pavel. S jedinou výjimkou. V Prokopově před Pavlem na druhém místě skončila Nerudová.
Rozhodující kolo prezidentský voleb, kdy už se bude vybírat pouze mezi Andrejem Babišem a Petrem Pavlem, se uskuteční v pátek 27. a v sobotu 28. ledna. Lidé už nebudou dostávat hlasovací lístky do schránek, ale získají je přímo ve své volební místnosti.

REKLAMA